Проучване показва, че все повече европейци не са доволни от състоянието на демокрацията и политиките на правителствата си.
За оценка се ползва т.нар. „Индекс на възприемане на демокрацията“ или The Democracy Perception Index. Според него, 57 % от европейците считат родните си страни за демократични, но във Франция, Гърция и Унгария, по-малко от половината граждани смятат, че живеят в свободна демократична страна.
В Унгария, само 31 % от гражданите считат, че страната е демократична. Това изглежда отражение на проблемите, които Брюксел вижда при върховенството на правото в страната, като през последните години Европейската комисия нееднократно отбелязва нарушения, включително и касаещи правата на ЛГБТ общността и свободата на медиите, както и намеса на правителството в съдебната система.
В Гърция, 43 % от гражданите смятат, че държавата им е демократична.
Във Франция, 46 % смятат, че страната е демократична.
В другите страни, където повече от половина граждани смятат, че живеят в демокрация, се увеличава разликата между това колко важна смятат хората, че е демокрацията и колко демократична смятат, че е страната им. Това е наречено „Възприятие за дефицит на демокрация.“
В Гърция този дефицит е 51%, в Унгария е 50 %, а в Германия е 36 %, значително увеличение от предходната година.
Усещането, че правителствата не работят в полза на гражданите и обществото, а в интерес на отделни групи личности, се увеличава из цяла Европа от 2020 г. насам, като това става особено бързо в Германия.
Индексът за възприятие на демокрацията помага и да научим кой е най-важният приоритет за хората. В повече от половината страни, това е здравеопазването, а вторият най-важен приоритет е намаляването на бедността.
Намаляването на миграцията като приоритет среща все повече привърженици, като това е особено значим тренд в Австрия, Германия, Ирландия и Франция.
Мнозинството анкетирани все пак имат положително отношение към Европейския съюз, но се забелязва известен спад в положителните менения на хората, като подобен тренд има и по отношение на САЩ и ООН.
Възприятието за САЩ в различните страни от ЕС е по-скоро негативно, а въпреки бруталната инвазия на Русия над независима държава и продължаващата кървава война, положителното отношение към Русия в глобален мащаб бележи ръст.
Проучването не включва България.
Източник: Euronews