Швеция засилва отбранителните мерки в Балтийско море след поредица от саботажи
Премиерът Улф Кристерсон заяви на годишна конференция по сигурността, че Швеция не е във война, но и не е в мир.
Швеция обяви, че ще предостави до три военни кораба за операция на НАТО, насочена към засилване на присъствието на алианса в Балтийско море и защита на подводната инфраструктура от саботажи. Шведската армия ще допринесе и със самолет за наблюдение ASC 890, а бреговата охрана ще изпрати четири кораба, като още седем ще бъдат в готовност.
Това е първият случай, когато Швеция участва с въоръжени сили в операциите по отбраната и възпирането на НАТО, след като стана 32-ият член на алианса през март миналата година. Решението е част от отговора на руската инвазия в Украйна, която накара и съседна Финландия да се присъедини към НАТО.
Решението идва на фона на поредица от инциденти в Балтийско море, които повишиха опасенията за руска активност в региона. В края на декември генералният секретар на НАТО Марк Рюте обяви, че алиансът ще засили военното си присъствие в Балтийско море.
На Коледа кабелът Estlink-2 между Финландия и Естония беше повреден. Финландските и естонските власти заподозряха руския танкер „Eagle S“, че е причинил повредата, като е влачил котвата си по морското дъно. Танкерът, плаващ под флага на Островите Кук, е част от „сенчестия флот“ на Русия, който транспортира петрол и газ в нарушение на международните санкции.
В края на декември финландската полиция конфискува кораба и арестува целия му екипаж от 24 души, осем от които подлежат на ограничения за движение.
Подозрения за саботаж След серия от инциденти с подводни кабели и газопроводи от 2022 г., страните от региона са в повишена готовност. През ноември бяха повредени два кабела — един между Финландия и Германия и друг между Литва и Швеция.
През септември 2022 г. газопроводите „Северен поток“, доставящи природен газ от Русия за Германия, също бяха повредени от подводни експлозии, за които бе установено, че са саботаж.
НАТО вече засили патрулите около подводната инфраструктура. Швеция и съюзниците ѝ предприемат нови мерки за защита на стратегически важни съоръжения в региона.
Източник: Euronews