В публикация в социалните мрежи в неделя, с която постави под въпрос бъдещето на управляващото правителство в Техеран, президентът на САЩ Доналд Тръмп написа: „Защо да няма смяна на режима?“
Заявената от Тръмп позиция срещу режима в Иран дойде, след като той нареди изненадваща атака срещу три от основните ядрени обекти на страната — действие, което значително повиши риска от по-мащабна война в Близкия изток на фона на предупреждения от негови поддръжници в САЩ, както и съюзници и противници в чужбина.
„Не е политически коректно да се използва терминът ‘смяна на режима’, но ако настоящият ирански режим не може да направи Иран отново велик, защо да няма смяна на режима?“, написа Тръмп.
Коментарите му очевидно противоречат на по-ранни призиви към Иран за преговори и деескалация на конфликта между Израел и Иран.
Думите на Тръмп също така представляват известен обрат спрямо изявлението на американския министър на отбраната Пийт Хегсет по-рано същия ден, в което той подчерта: „Тази мисия не беше и не е свързана със смяна на режима.“
Говорейки по Fox News в неделя, държавният секретар на САЩ Марко Рубио предупреди, че всяка ответна реакция срещу САЩ или прибързано изграждане на ядрено оръжие ще „постави иранския режим в риск“.
Рубио обясни, че американската администрация ясно е заявила, че иска Иран да спре всякакво развитие на ядрено оръжие.
„Ние не сме във война с Иран,“ заяви вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс в отделно интервю за NBC. „Ние сме във война с ядрената програма на Иран.“ По думите му нападението предоставя възможност за рестартиране на замразените преговори относно ограничаването на иранската ядрена програма.
Въпреки усилията на старшите съветници на Тръмп да внесат яснота и да изградят координирано послание и стратегия относно американското участие или планове, самият Тръмп направи поредица от заплашителни изявления, дори докато едновременно призоваваше за нови преговори.
Анализатори смятат, че тези противоречиви сигнали затрудняват разчитането на истинските намерения на президента — дали той просто провокира противник или използва възпламенителна реторика, която би могла да ескалира още повече конфликта между Израел и Иран, започнал по-рано този месец. Преди публикацията на Тръмп в неделя следобед, съгласуваните изявления на държавния секретар, висшите военни съветници, вицепрезидента и министъра на отбраната сочеха, че се вярва в способността за овладяване на последствията.
Конфликтът между Израел и Иран започна на 13 юни, когато Израел атакува иранската военна инфраструктура и уби редица висши командири на Техеран, включително началника на разузнаването Мохамад Каземи, неговия заместник Хасан Мохакик, както и няколко водещи ядрени учени.
Източник: Euronews