Европейският съюз постигна съгласие да наложи нов кръг от санкции срещу Русия, насочени към енергийния и финансовия сектор на страната, в опит да затегне хватката върху военната машина на Кремъл и да принуди временно прекратяване на огъня в Украйна.
Санкциите, одобрени в петък от посланиците в Брюксел, забраняват всички транзакции с 22 руски банки, Руския фонд за преки инвестиции и неговите дъщерни дружества, както и пряката и непряка употреба на подводните газопроводи “Северен поток”, които в момента са затворени, но Москва се стреми да ги възстанови в бъдеще.
Освен това ЕС трансформира фиксирания таван на цената на руския суров петрол, който беше 60 долара за барел от декември 2022 г., в динамичен механизъм, който ще остане с 15% по-нисък от средната пазарна цена, според дипломатически източници.
Новият таван ще започне от 47.6 долара за барел и ще се актуализира автоматично на всеки шест месеца, с възможност за извънредни корекции при значителни пазарни колебания. Съединените щати, които бяха водещ защитник на тавана на цените на ниво Г-7 при предишната администрация, не подкрепят това понижение.
Освен това, още 105 танкера от т.нар. „сенчест флот“ – остарели кораби, които Москва използва, за да заобиколи тавана – са лишени от достъп до пристанища и услуги в ЕС. Така общият брой на включените в черния списък плавателни съдове надхвърля 400.
В ключова промяна, насочена към запушване на известна пролука, ЕС забранява вноса на петролни продукти, произведени чрез рафиниране на руски суров петрол, но продавани в блока с друг етикет – най-често от Индия и Турция.
Ограниченията обхващат и 11 компании извън Русия, обвинени в улесняване на заобикалянето на санкциите, включително четири в континентален Китай и три в Хонконг.
Сделката представлява 18-ия пакет санкции, наложени от февруари 2022 г. насам. Върховният представител Кая Калас го нарече един от „най-силните“ до момента.
Политическият пробив стана възможен само след като Словакия оттегли ветото си, което дотогава блокираше одобрението на новите мерки.
Словашкото противопоставяне бе свързано с друго предложение, не директно със санкциите – постепенното прекратяване на всички руски изкопаеми горива до края на 2027 г.
Източник: Euronews