Безпрецедентен отказ на Байдън от кандидат президенстката надпревара


Безпрецедентен отказ на Байдън от кандидат президенстката надпревара

След седмици, в които президентът Джо Байдън обещаваше, че няма да се откаже, идва и решение за точно обратното – край на участието на Байдън в кандидат-президентската надпреварва, почти безпрецедентно събитие в историята. Кое доведе до тук и какво следва?

Байдън уведоми света за решението си не с изявление, а с писмо, също неочаквано и подкрепи вицепрезидента Камала Харис за кандидат на демократите.

„Беше най-голямата чест да служа като ваш президент. И докато имах намерение да търся преизбиране, вярвам, че е в интерес на партията и страната ми да се оттегля и да се фокусирам върху изпълнението на задълженията ми като президент за остатъка от мандата ми.“ се казва в писмото.

По време на дебата с Тръмп от края на юни, представянето на Байдън предизвика притеснения за когнитивното му здраве. Седмици след това той се опитваше да убеди всички, че няма да се откаже от напредвалата, а гласовите за това ставаха все повече.

Дни преди решението, екипът му обяви, че президентът дава положителен тест за Ковид-19, а самият Байдън се оттегля за малко. Не спира и натиска от страна на официални лица, привърженици и членове на Демократическата партия. Така, в неделя се сбъдват прогнозите на някои анализатори и той се отказва от надпреварата за президент.

Изглежда, дебатът е това, което катализира решението. Екипът на президента настоява той да се състои по-рано от обичайното, с цел да се засили подкрепата за него. Случва се обаче точно обратното и в рамките на около месец страховете, че САЩ може да има президент, който трудно свързва няколко изречения в кохерентно изказване прерастват в призиви да се откаже от кампанията. Така, политикът, посветил живота си на Демократическата партия се превръща в тежест, която заплашва да доведе до тежка загуба на предстоящите избори.

В два поста в Екс, заедно с писмото, в неделя следобед Байдън се отказва от кампанията и обявява подкрепа за Камала Харис, с надежда, че този ход ще успокои хаоса сред колегите му.

Според експерти, е изключителен риск да се започва нова кампания толкова скоро преди изборите, като се има предвид, че кандидат-президентската кампания в САЩ продължава година. Сега остават едва три месеца. От другата страна е Тръмп, който след неуспешния опит за покушение над него изглежда още по-силен и уверен и обединява републиканците около кандидатурата си.

Доколкото е известно, Байдън е взел това рисково решение в рамките на последните 2 дни, след като го е обсъждал с близките си и най-старшите съветници, докато се е възстановявал от ковид.

Според съветниците на Байдън, той е разглеждал данните от проучванията, според които, ако остане в надпреварата, ще намали гласуващите за Демократическата партия, което значи и по-лесна победа за Тръмп. След като вижда данните, президентът разбира, че няма път към победата, а решението е резултат от това, а не от конкретна информация или натиск от страна на съветници.

Преди да започне обсъждането със съветниците и екипа си обаче, Байдън организира семейна среща, на която обсъжда това решение, както и се свързва с други близки съветници и приятели и с отговорниците в кампанията.

Много от останалите съветници и персонал в екипа му научават за решението минути преди да го обяви.

Самият вицепрезидент, която сега има подкрепата и номинацията му за кандидат на демократите, научава също в неделя, преди да го обяви публично.

Основна причина за спада в доверието изглежда е представянето на президента в дебата. Макар той да има и други изяви, на които не личат когнитивни проблеми, все повече американци започват да изпитват съмнения в способностите на човек на тази възраст да се справи с тежката задача да управлява страната в толкова сложна вътрешна и международна обстановка. Възникват въпроси дали това слабо представяне е моментно или обичайно състояние, както и как ще се развие в следващите 4 години, при евентуален нов мандат.

Изглежда мнението на американците, видяно в данните от проучванията го убеждава да се реши на тази рискована стъпка. Какво следва от тук нататък и дали Демократическата партия ще се обедини около Камала Харис или ще избере друг кандидат, предстои да разберем.

 

,

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *