Гражданите на традиционни съюзнически страни на САЩ като Обединеното кралство, Южна Корея и държави членки на ЕС изразяват повече съмнения относно бъдещето на администрацията на Доналд Тръмп в сравнение с останалата част от света, според ново глобално проучване.
Съюзниците на САЩ в Европа са най-песимистично настроени към бъдещия световен ред под лидерството на Доналд Тръмп, разкрива проучване, проведено за Европейския съвет за външни отношения (ECFR) и доклада на Оксфордския университет за Европа.
В ЕС и Обединеното кралство мнозинството от хората смятат, че втори мандат на Тръмп би бил вреден както за американските граждани, така и за техните собствени страни, както и за разрешаването на глобални конфликти. Подобно е и общественото мнение за Тръмп в Южна Корея.
„Какво имаме общо ние [ЕС и Южна Корея]? И двете сме съюзници на САЩ, които зависят от Америка за сигурността си,“ казва Тимъти Гартън Аш, историк от Оксфордския университет и съавтор на изследването.
Непредвидимостта на Тръмп във външната политика, особено в подхода му към НАТО и войната в Украйна, предизвиква нарастващи опасения в цяла Европа дали САЩ биха подкрепили трансатлантическите си съюзници в случай на конфликт.
Например, 82% от анкетираните в Индия смятат, че президентството на Тръмп ще бъде добро за мира в света – позиция, споделяна от 57% от гражданите в Саудитска Арабия и повече от половината (52%) в Китай.
Разделенията в разбирането за ролята на САЩ през следващите години се отразяват и в начина, по който се възприемат основните глобални действащи страни. Все повече хора по света смятат Европейския съюз за основна глобална сила. Много страни, включително Китай, САЩ и Саудитска Арабия, виждат ЕС като способен да преговаря на равни условия с други големи сили.
Въпреки това проучването показва, че най-скептични към влиянието на ЕС са самите европейци, като почти половината от тях се съмняват, че ЕС може да преговаря на равни начала със САЩ или Китай.
Източник: Euronews