Хората със степен на инвалидност по-трудно си намират работа и са в по-голям риск да изпаднат в бедност, според данни за 34 страни в Европа.
В ЕС има 101 милиона души с някаква форма на инвалидност. Това са 27 % от населението над 16-годишна възраст.
Те срещат редица трудности и неравенства, като възможност за независимост, качество на социалните услуги, работа и равен достъп до пространства, защита и образование.
За инвалидност се счита всяка форма на ограничение, от което страдат хората при вършенето на определени дейности, поради техните здравословни проблеми и е с продължителност поне 6 месеца. Хора с инвалидност имат поне една основна трудност, свързана например със зрение, слух, способност за движение, памет и др.
Според „Евростат“, България е с най-нисък процент такива хора за ЕС – 14.6 %, а Латвия е с най-много – 38.4 %. Инвалидността се дели на две групи – хора с „някои ограничения“ и хора със „значителни ограничения“.
Изследването е проведено като анкета, при която хората сами дават информация, а статистическите резултати са релевантни и са ценни за измерване на социално-икономическите разлики в различните страни.
Хората с форма на инвалидност са в по-голям риск от бедност.
20.5 % от населението на Европа, което има форма на инвалидност е в риск от бедност. За сравнение, при населението без инвалидност, в риск са 14.5 %.
Най-голяма разлика при този риск между двете групи има в България, Хърватска и Балтийските страни, също и в Нидерландия, Белгия и Швеция.
Най-малки са разликите в риска в Италия и Гърция.
Безработицата също е по-висока сред хората с форма на инвалидност – 9.4 % в сравнение с 6.1 % средно за ЕС.
Участието в пазара на труда е ключово за хората с инвалидност, за да се интегрират пълноценно и да са независими.
Въпреки усилията да се намали разликата и да се подпомогнат хората с инвалидност, това не се случва и трудностите пред тези хора остават.
Помощите за инвалидност също са различни в различните страни, като в Скандинавия те са най-високи, а в Турция, Малта, Кипър и Гърция –най-ниски.
Източник: Europost
ЕС, здарвеопазване, инвалидност, човешки права