Монголия отказа да арестува Путин, който е на посещение там


Монголия отказа да арестува Путин, който е на посещение там

Монголия, която е член на Международния наказателен съд (МНС), няма намерение да арестува руския президент Владимир Путин, за когото този съд издаде заповед за арест, а механизъм за налагане на решението не съществува.

Международният наказателен съд издаде тази заповед преди повече от 18 месеца, а това е първо пътуване на президента Путин в държава-член на този съд откакто я има заповедта за арест. Членовете би трябвало да арестуват заподозрени, ако има издадена заповед.

Преди официалното посещение на Путин в Монголия, Украйна призова страната да предаде руския президент на Хага, а Европейския съюз изказа притеснения, че Монголия няма да спази решението на съда.

Руският лидер беше посрещнат с церемония в столицата Улан Батор от почетна стража и заедно с монголския президент минаха по червен килим до правителствения дворец и се поклониха пред статута на Чингис Хан, основател на някогашната Монголска империя, преди да преминат към срещите си.

МНС обвини Путин в участие на отвличане на деца от Украйна, а Европейската комисия призова Монголия да изпълни задълженията си към съда.

„Монголия, като всички други страни има право да развива международните си връзки спрямо своите интереси.“ каза говорителят на комисията. „Монголия е страна член на Римския статут на МНС от 2002 г., със законовите задължения, които той носи.“

Монголия е свързана икономически както с Русия, така и с Китай.

Путин не е пътувал в страна, член на съда, откакто има заповед за ареста му. Той посещава Северна Корея, Виетнам и Китай, а на срещата на БРИКС в Южна Африка, която е страна-член на съда, присъства чрез видео връзка.

Русия не е член на съда и не счита издадената заповед за значима.

Говорителят на Международния наказателен съд, Фади Ел Абдалах подчерта в изявление, че Монголия „е страна по Римския статут“ и това значи, че трябва да сътрудничи на съда.

„Международният наказателен съд разчита на страните си и другите партньори да изпълняват решенията, включително във връзка със заповедите за арест. В случай, че няма сътрудничество, съдиите от МНС могат да предадат това към Асамблеята на страните-членки. Тогава, ще зависи от Асамблеята да предприеме мерките, които счита за удачни.“

 

Източник: Euronews

,

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *