Нова оръжейна сделка за Украйна


gettyimages-2204541704

В рязък обрат на политиката на САЩ спрямо Украйна, Доналд Тръмп обяви, че Вашингтон ще изпрати още оръжия на Киев, само две седмици след като американската военна помощ беше временно спряна поради предполагаеми ниски запаси.

Президентът на САЩ одобри в понеделник план, според който европейските съюзници ще закупят американско оръжие на стойност милиарди евро и ще го предоставят на Украйна, докато Киев търси начин да засили противовъздушната си отбрана.

Според новото споразумение, САЩ ще продават оръжия на членки на НАТО, които след това ще ги предават на Украйна.

Тръмп не предостави всички подробности, само отбеляза, че оръжията са на стойност „милиарди“. На въпрос дали сделката включва системи за противовъздушна отбрана Пейтриът и ракети-прехващачи, той отговори: „Включва всичко.“

Украйна многократно е настоявала САЩ да ѝ предоставят повече Пейтриът системи и ракети — една от малкото системи в света, способни надеждно да неутрализират балистични ракети.

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте, който координира с европейските страни покупката на американско оръжие, обяви, че Германия, Финландия, Канада, Норвегия, Швеция, Обединеното кралство и Дания ще бъдат сред страните, които ще закупят и предоставят оръжие на Украйна, като подчерта, че „бързината е от решаващо значение“.

Министърът на отбраната на Германия Борис Писториус се срещна с американския си колега Пийт Хегсет в Пентагона, за да обсъдят подробности — особено относно системите Пейтриът — и подчерта повишаването на разходите за отбрана: „Решени сме да поемем по-голяма отговорност за възпиращите и отбранителни способности на Европа,“ каза той.

Германия предложи да финансира допълнително две Пейтриът системи.

Освен Германия, и Гърция и Испания са сред страните от НАТО, които вероятно разполагат с резервни Пейтриът системи, които могат да изпратят на Украйна, при условие че впоследствие ще бъдат заменени.

Украйна в момента разполага с поне шест Пейтриът системи, предоставени от САЩ, Германия, Нидерландия и Румъния.

На конференцията за възстановяване на Украйна миналата седмица в Рим, президентът Володимир Зеленски заяви, че Киев е поискал 10 Пейтриът системи от САЩ.

В понеделник Тръмп разкри, че Украйна ще получи общо 17 системи.

Американски медии съобщават, че Тръмп може да предостави на Украйна не само Пейтриът системи, но и ракети Tomahawk.

Най-значимото предимство на Tomahawk спрямо всички други оръжия, с които разполага Украйна, е големият им обсег. В зависимост от модификацията, те могат да достигат разстояния между 1600 и 2500 километра.

В момента нито една ракета в украинския арсенал не може да достигне толкова далеч, освен новите украински дългобойни дронове.

Освен с обсега си, Tomahawk се отличават и с полет на свръхниска височина и дозвукова скорост, което ги прави трудни за откриване от радар. Те имат и по-голяма бойна глава и могат да носят както конвенционален, така и ядрен заряд.

Източник: Euronews