Министрите на околната среда на страните от ЕС за пореден път ще обсъждат публично Законът за възстановяване на природата. Според Комисаря по околна среда на ЕС, това вероятно е последната възможност за тази регулация да бъде приета преди срещата на ООН през есента, където ще се обсъжда биоразнообразието.
Дебатът започва в понеделник, след като през миналата седмица срещата не доведе до разблокиране на регулацията.
Европейският парламент вече одобри тази регулация. Според нея, трябва да се осъществи възстановяване на околната среда в една пета от сушата и акваторията на ЕС до 2030 г. както и трябва да се зададат и одобрят дългосрочни цели за опазване на определени екосистеми.
Регулацията трябваше да бъде одобрена от правителствата на ЕС, като последно действие, преди да се имплементира в националните законодателства, но се блокира от няколко страни. Това са Австрия, Белгия, Финландия, Нидерландия, Полша, Швеция и Унгария. Те или ще се въздържат или ще гласуват „против“ регулацията.
Ако една от тези държави гласува с „да“, законът ще бъде одобрен.
По време на последния такъв дебат, през март, ирландският министър на околната среда предупреди, че отхвърляне на закона значи, че „европейската система не работи“ и показва, че страните-членки не приемат достатъчно сериозно екологичната и климатична криза.
Според комисаря по околната среда, отхвърлянето на закон, вече договорен и одобрен, представлява „сериозно съмнение относно последователността и стабилността“ на законодателния процес в Брюксел.
Този закон е част от Зелената сделка, която след спада на подкрепата за Зелените на изборите също губи подкрепа. Неприемането му ще допринесе и за забавяне на прилагане на решенията, взети на международната конференция по биоразнообразието, която предстои през октомври.
Няколко страни написаха изявления, в които изказват позицията си по темата.
Германия, която смята да подкрепи регулацията, набляга на това, че не може да се добавят нови изисквания за фермерите, при прилагането на закона, което е и основното притеснения на всички. Латвия също подкрепя закона, но изрази „сериозни притеснения“ относно мерките, които се предвиждат за обработваемите площи и по-конкретно за възстановяване на торфени блата.
Нидерландия, където има най-много пресушени торфени блата, остава на позицията си, срещу закона, а Полша, която смята да се въздържи, е принципно против закона, защото той „не гарантира адекватен финансов ресурс за възстановяване на природата“.
Поддръжниците на закона смятат, че все още има шанс той да бъде окончателно одобрен.
Източник: Euronews