Светът загуби рекордно количество гори през 2024 г., под влияния отчасти на катастрофално нарастване на горските пожари.
Новите данни показват, че загубата само на първични тропически гори е достигнала 6.7 милиона хектара миналата година — два пъти повече от 2023 г. и площ почти колкото Панама. За първи път откакто се води статистика, основната причина за тази загуба не е земеделието, а пожарите, които са отговорни за близо половината от разрушенията. През 2024 г. те са опустошили пет пъти повече тропически гори спрямо предходната година. Латинска Америка е особено силно засегната.
Общо тези пожари са отделили 4.1 гигатона парникови газове — над четири пъти повече от емисиите от всички полети по въздух през 2023 г.
„Това ниво на загуба на гори е безпрецедентно за последните над 20 години, откакто събираме данни“, казва Елизабет Голдман, съдиректор на Global Forest Watch.
„Това е глобална тревога — колективен призив за действие към всяка държава, всеки бизнес и всеки човек, който се интересува от бъдещето на планетата. Нашите икономики, общности и здраве не могат да оцелеят без горите.“
Въпреки че пожарите са естествени в някои екосистеми, в тропическите региони те обикновено са предизвикани от хора — най-често за подготовка на земя за земеделие.
2024 г. беше най-горещата в историята, с изключителни условия като тежка суша, засилена от климатичните промени и феномена Ел Ниньо. Някои страни, особено в Латинска Америка, преживяха най-тежките суши досега.
Някои гори могат да се възстановят, но комбинираното въздействие на земеползване и климатични промени пречи на този процес и създава порочен кръг — пожарите улесняват нови пожари.
Бразилия, която ще бъде домакин на климатичната конференция COP30, е загубила най-голяма площ тропически гори през 2024 г. — 42% от цялата загуба.
66% от тази загуба се дължи на пожари, подхранвани от най-тежката суша в историята на страната.
В Боливия загубата на гори се е увеличила с 200% до 1.5 милиона хектара.
Колумбия също отчита почти 50% ръст в загубата на първични гори, но там причината не са пожари, а увеличена незаконна дейност като добив на злато и отглеждане на кока.
През 2024 г. загубата на дървесна покривка в световен мащаб е нараснала с 5% спрямо 2023 г. — още 30 милиона хектара, площ приблизително колкото Италия.
Интензивният пожароопасен сезон в Русия и Канада е допринесъл за това увеличение. Макар пожарите да са част от естествения цикъл в бореалните гори, климатичните промени ги правят по-интензивни и продължителни, като не оставят време за възстановяване. Тези гори са все по-уязвими на суши и пожари, което задълбочава цикъла на унищожение и емисии.
2024 г. е първата година, в която горски пожари едновременно бушуват както в тропическите, така и в бореалните региони, откакто Global Forest Watch води отчет.
Източник: Euronews