Съединените щати и Украйна подписаха споразумение, което се очаква да даде на Вашингтон достъп до критичните минерали и други природни ресурси на страната — договор, на който Киев възлага надежди да осигури дългосрочна подкрепа за отбраната си срещу Русия.
Подписването идва след месеци на напрегнати преговори, като според украински официални лица новата версия на споразумението, подписано в сряда, е много по-благоприятна за Украйна от предишни варианти, които бяха критикувани, че свеждат страната до ролята на второстепенен партньор и дават на САЩ безпрецедентни права върху нейните ресурси.
Споразумението, което все още трябва да бъде ратифицирано от украинския парламент, предвижда създаването на фонд за възстановяване на Украйна — механизъм, на който Киев възлага надежди за гарантиране на бъдеща американска военна помощ.
Малко преди подписването в сряда, Държавният департамент на САЩ приветства сделката, като заяви, че „Съединените щати са приятел на Украйна.“
„Споразумението за минералите цели да гарантира трайно икономическо партньорство с Украйна. Искаме партньорство, основано на сигурност, на мир и на създаване на условия украинският народ да има бъдещето, което заслужава“, заяви говорителката на Държавния департамент.
„Знаем, че украинският народ заслужава това, заслужава повече от страданието, което преживя през последните три години.“
Подписването на споразумението съвпада с това, което държавният секретар на САЩ Марко Рубио нарече „много критична“ седмица за водените от САЩ усилия за прекратяване на войната на Русия, които изглежда са в застой.
Украйна възприема сделката като начин да гарантира, че най-важният ѝ съюзник няма да се оттегли и няма да замрази военната помощ — ключова за тригодишната ѝ борба срещу пълномащабната руска инвазия.
„Това споразумение ясно показва на Русия, че администрацията на Тръмп е ангажирана с мирен процес, основан на свободна, суверенна и просперираща Украйна в дългосрочен план“, заяви финансовият министър на САЩ Скот Бесент, който подписа от американска страна.
Какво включва споразумението?
Според публикувания от украинското правителство текст, сделката обхваща минерали, включително редкоземни елементи, както и други ценни ресурси като петрол и природен газ.
Споразумението не включва ресурси, които вече носят приходи за украинската държава.
Приходите по договора ще зависят от успеха на бъдещи инвестиции. Украинските власти подчертават, че няма дългови задължения за Киев, което означава, че печалбите от фонда няма да се използват за връщане на предишна помощ от САЩ. Освен това се подчертава, че пълната собственост върху ресурсите остава в ръцете на Украйна, като държавата ще решава какво и къде да се добива.
Текстът изброява 55 минерала, но позволява добавяне на още.
Сделката предвижда създаване на инвестиционен фонд за възстановяване, който ще се управлява съвместно от САЩ и Украйна с равно право на глас.
Фондът ще бъде подкрепен от американското правителство чрез Агенцията за международно финансова развитие. Украйна се надява това да привлече инвестиции и технологии от САЩ и Европа.
Украйна се очаква да внася 50% от бъдещите печалби от държавните природни ресурси във фонда.
САЩ също ще допринасят с преки средства и оборудване, включително силно необходимите системи за противовъздушна отбрана и друга военна помощ. Вноските във фонда ще бъдат реинвестирани в проекти, свързани с добив, петрол, газ и инфраструктура.
Няма да се извличат печалби от фонда през първите 10 години.
Източник: Euronews