Не само това, но и „намали продължителността на деня, леко промени формата на планетата и измести Северния полюс с няколко сантиметра“, заявява космическата агенция.
Всичко започна с индонезийското земетресение. На 28 септември 2004 г. земетресение с магнитуд 7,4 край бреговете на Индонезия предизвика цунами, което засегна около 1,5 милиона души. Година по-късно екип от учени от НАСА използва сеизмичните данни, за да изчисли как то се отразява на въртенето на Земята, скъсявайки продължителността на деня, променяйки леко формата на планетата и измествайки Северния полюс с няколко сантиметра. Според Ричард Грос от Лабораторията за реактивно движение на НАСА в Пасадена, Калифорния, и д-р Бенджамин Фонг Чао от Центъра за космически полети „Годард“ на НАСА в Грийнбелт, Мериленд, всички земетресения имат някакъв ефект върху въртенето на Земята. Те просто са едва забележими.
„Всяко събитие, което включва движение на маса, влияе на въртенето на Земята, от сезонното време до шофирането на кола“, заяви Чао. И тук се намесва Китай. През 1993 г. азиатският гигант започва строителството на язовир „Трите клисури“. Площта на басейна му е един милион квадратни километра. Той „обработва“ около 40 трилиона литра вода (достатъчно, за да напълни 16 милиона басейна с олимпийски размери) и се казва, че генерираната от него енергия би била достатъчна, за да снабди целия Китай с електричество. И тогава НАСА се фокусира върху язовир „Трите клисури“. За да сравни масата, изместена в резултат на земетресението, и как то се е отразило на Земята, Чао сравнява ефектите от земетресението и „теглото“ на язовира.
Когато е пълен, язовирът побира 40 трилиона литра. Това причинява изместване на масата, което увеличава продължителността на деня с 0,06 микросекунди и прави Земята леко по-кръгла в центъра и по-плоска отгоре. В същото време измества полярното положение с около два сантиметра. За да разберат как разпределението на масата влияе на планетата и нейната орбита, Чао и Грос дават много нагледен пример. Човек, който се пързаля с кънки и започва да се върти, ако приближи ръцете си до тялото си (променяйки разпределението на масата), въртенето се ускорява, а ако ги отдалечи, то се забавя. В научен смисъл, преразпределението на масата променя момента на инерция на Земята, характеристика, която измерва съпротивлението на обекта на промените в въртеливото му движение.
По този начин, поради увеличения момент на инерция, въртенето на Земята се забавя леко, за да се запази ъгловият момент. Въпреки че ефектът е незначителен, язовирната стена „Трите клисури“ не е единственото нещо, което може да повлияе на въртенето на Земята. Топенето на полярните ледени шапки и движението на тектоничните плочи могат също да имат голямо въздействие.
Източник: La Razón