14 юли 2025

Aleks

Създадоха компютър от човешки неврони


human neurons in a computer

Британски учени разработи първия търговски компютър, който комбинира силициеви схеми с живи човешки мозъчни клетки.

Научната фантастика е престанала да бъде фантастика в много отношения, но рядко се сблъскваме с нещо толкова обезпокоително. Биологичните компютри, захранвани от истински човешки неврони, вече не са само фантазия. Границата между органичното и изкуственото се размива все повече. Биотехнологиите напредват с бързи темпове, създавайки хибриди, които оспорват традиционното ни разбиране за изчисленията и самия живот.

Това, което се случва в британските лаборатории, ще промени завинаги нашето възприятие за това какво може да бъде един компютър. Свидетели сме на зората на нова технологична ера, която съчетава силициеви чипове с човешка мозъчна материя. Първият реален компютър вече е наличен под наем.

Първият в света търговски хибриден компютър, който съчетава силициеви схеми с човешки мозъчни клетки, скоро ще бъде наличен под наем, според ScienceAlert. Тази биологична машина, разработена в британски лаборатории, представлява еволюцията на прототипа DishBrain, известен с това, че се учи да играе понг.

Всеки CL1 модул е съставен от 800 000 неврона, отгледани върху силициев чип, заедно със своята животоподдържаща система. Въпреки че не може да се конкурира с най-модерните възможности на днешните суперкомпютри, той има едно решаващо предимство, консумира много по-малко енергия, в сравнение с подобните технологии.

Докато центровете за изкуствен интелект консумират енергия, еквивалентна на цели държави, един стелаж от машини CL1 изисква само 1000 вата и притежава естествена адаптация и възможности за обучение в реално време. „Невронът е самопрограмируем, безкрайно гъвкав и е резултат от четири милиарда години еволюция. Това, което цифровите модели на изкуствен интелект харчат огромни ресурси, опитвайки се да подражават, ние го имаме от самото начало“, споделя австралийският стартъп Cortical Labs. Те са си сътрудничили с британската компания bit.bio, за да разработят тази експериментална платформа за wetware.

Неврологът Брет Каган и неговият екип сравниха творението си с еквивалентни алгоритми за машинно обучение и системите за клетъчни култури ги превъзхождаха. Потребителите могат да изпращат код директно към синтетично поддържаната невронна система, която реагира на електрически сигнали почти мигновено. Очевидно е, че най-обещаващият потенциал на този биологично-синтетичен хибрид се крие в използването му като експериментален инструмент за по-добро разбиране на собствения ни мозък.

„Епилептичните клетки не могат да се научат да се държат добре, но ако приложите антиепилептични лекарства върху клетъчните култури, те внезапно могат да се учат по-добре“, обясни Каган, подчертавайки капацитета на системата за етично тестване на лекарства.

Изчислителните неврони се отглеждат от проби от кожа и кръв от възрастни човешки донори. Въпреки че има ограничения – невроните оцеляват само шест месеца – енергоспестяващият потенциал на тази технология предполага, че си струва да се развие допълнително. Първите CL1 устройства ще бъдат доставени скоро за 35 000 долара всеки, може да се наеме и отдалечен достъп за 300 долара на седмица.

Източник: La Razón

, ,