В държави като Дания, Чешката република и България еврото не е официалната валута, въпреки че са част от Европейския съюз.
Швеция е една от държавите, в които еврото не е официална валута, въпреки че принадлежат към Европейския съюз.
Швеция подписа Договора за присъединяване през 1995 година с Финландия, Австрия и Норвегия. Една от поправките, след подписването на съюза включени в присъединяването, беше ангажиментът за замяна на официалната валута на страната с евро, в съответствие с Договора от Маастрихт, при условие че са изпълнени изискванията, посочени в него.
През 2025 г. се навършват тридесет години от присъединяването на скандинавската страна към ЕС и шведската крона все още управлява като парична система в страната. Ситуацията обаче става още по-сложна, когато изискванията за икономическа конвергенция, които са развитието на инфлацията, публичния дълг, обменните курсове и дългосрочния лихвен процент, не са проблем за Швеция.
Защо Швеция не използва еврото?
Влизането в Икономическия и паричен съюз (ИВС) означава не само споделяне на една и съща валута, улесняваща транзакциите между равни. След като влезе, държавата става част от същата система като останалите страни, интегрирани в тази общност. Тоест координирането на фискалната и икономическата политика в допълнение към общата парична политика с еврото, като основен двигател на нейната дейност.
Ето защо процесът на присъединяване трябва да бъде по взаимно съгласие.
След почти десетилетие в еврозоната, правителството на Швеция подготви референдум за избирателите си, за да реши паричната съдба на страната. Именно тогава, след получените резултати, възможността за еврото беше отхвърлена. Повторното преброяване доведе до победа за вече установената валута. 41,8% от гласовете подкрепиха еврото срещу 56%, които поискаха да се запази шведската крона. Тази история се повтаря и до сега и изглежда нищо няма да се промени, заради обезценяването на еврото.
В кои други страни от ЕС еврото не е официалната парична единица?
В този списък, макар и по различни причини, са страни като България и Чешката република, които не отговарят на няколко от условията, изисквани от ИВС, но са показали известен интерес към въвеждането на еврото в обществото си. Към тези две държави се присъединява Унгария, която, въпреки че не е получила изискванията, не предвижда близка дата за процеса, докато Румъния оценява периода на сближаване, установен в края на десетилетието. От своя страна Полша и Дания запазват суверенитета на съответните си парични модели.
Източник: LA RAZON