Копенхаген иска да увеличи военното си присъствие на острова, който Тръмп сега иска да интегрира като територия на САЩ
Дания планира големи модернизации на Гренландия, които биха могли да включват изтребители F-35 за защита на полярния остров, автономна държава, която е част от Кралство Дания от почти 600 години. Според датските медии се съобщава, че Копенхаген се стреми да модернизира летище Кангерлусуак – най-голямото международно летище в страната, за да позволи на датските стелт изтребители да кацат там.
Според датския вестник Jyllandsposten пакетът, който се разглежда от датското правителство, включва, два нови изследователски кораба от клас Thetis, дронове с голям обсег, засилено сътрудничество в разузнаването и модернизация на летище, за обслужване на самолети F-35 . Датският министър на отбраната Троелс Лунд Поулсен призна, че „в продължение на много години не сме инвестирали достатъчно в Арктика, но сега ще засилим присъствието си“.
Тези планове идват на фона на повишеното напрежение след изявленията на Доналд Тръмп, в които той не изключи използването на сила за завземане на контрола над острова. „Нуждаем се от Гренландия, от съображения за национална сигурност“, каза Тръмп на пресконференция във Флорида на 7 януари. Русия и Китай отдавна са хвърлили око на тази слабо проучена и изключително богата на въглеводороди територия. Всъщност Гренландия има огромни минерални запаси, като уран и неизползван петрол. Кралските датски военновъздушни сили в момента експлоатират 17 самолета F-35 от планирания флот от 27 самолета. Последната партида от три изтребителя пристигна в датската военновъздушна база Скридструп миналата неделя. Останалите шест самолета са разположени във военновъздушната база Люк в Аризона, където се използват за обучение на датски пилоти и екипажи за поддръжка.
Стратегически разположен в далечния север, Гренландия е ключова територия, която може да се използва за наблюдение на полярното въздушно пространство, през което могат да бъдат изстреляни междуконтинентални балистични ракети или военни самолети, за да атакуват САЩ. Островът е разположен по протежение на корабния маршрут Северозападния проход, който свързва Атлантическия и Тихия океан и вече е плавателен, тъй като нарастващите глобални температури намаляват ледената покривка на Арктика. Експертите смятат, че ако този феномен на топене продължи, Арктика ще бъде плавателна за няколко месеца до 2030 г., особено край бреговете на Русия.
Вашингтон построи съоръжението Kangerlussuaq през 1941 г., за да улесни транспортирането на американски военни самолети от континенталната част на САЩ, до Обединеното кралство по време на Втората световна война. Военните операции в Гренландия бяха намалени през 1992 г. с края на Студената война, когато островът беше дом на стратегически бомбардировачи Convair B-36, способни да носят ядрено оръжие, Boeing B-47 и B-52, реактивни прехващачи Northrop F-89 Scorpion и мрежа от наземни радари за ранно предупреждение.
САЩ разполагат с космическа база в Гренландия, една от най-северните военни бази в света и една от най-важните за отбраната на САЩ, разположена на 1200 километра от Северния полюс. През 2022 г. Пентагонът одобри пакет от 4 милиарда долара за подобряване на инфраструктурата и поддържане на операциите в космическа база Pituffik, за 12 години. Базата, създадена през 1951 г., все още разполага със система за ранно предупреждение за балистични ракети и съоръжения за сателитно проследяване и контрол. Тя е целогодишна въздушна база, способна да приема модерни изтребители, транспортни самолети и самолети-цистерни за зареждане с гориво.
Американското посолство в Копенхаген заяви в четвъртък, че Съединените щати нямат намерение да увеличават военното си присъствие в Гренландия. А според руския посланик в Дания, Владимир Барбин, Съединените щати изграждат летищна инфраструктура за изтребители F-35 в Гренландия. През 2021 г. инженерите на военновъздушните сили на САЩ инсталираха спирачна кабелна система в Pituffik, за да позволят на бойните самолети да работят целогодишно.
Гренландия има свой собствен език, флаг и институции и е самоуправляващ се остров от 1979 г. Въпреки това, съдебната система, паричната политика, отбраната и външните работи остават под контрола на датската държава.
Източник: LA RAZON